Vi står till Din tjänst på Grappe

 Bokning av bord och uttag från Lådförvaringen skickas till info@grappe.se eller 08-661 25 16

Benny Skyttman
Verkställande direktör
benny@grappe.se

Lena Sundin
Administratör
Lena@grappe.se
08-664 05 14

 

Rebecka Hedlund
Sommelier
rebecka@grappe.se 

 

 

 

Niklas Bergqvist
Sommelier 
WSET Diploma in Wines & Spirits
Ansvarig för kurser- samt vinprovningsverksamheten. 

niklas@grappe.se

 

Markus Målsäter
Sommelier
markus@grappe.se

 

 

Anton Weström                                                         
Sommelier (föräldraledig till 20181101)
anton@grappe.se    

 

            

 

Maria Collsiöö                                          
Konsult
Av Sveriges Handelskamrar förordnad värderingsman
för vin och andra alkoholhaltiga drycker.



STYRELSEN FÖR VINKÄLLAREN GRAPPE

består av fem ordinarie ledamöter och en adjungerad.

Robert Asplund, ordförande

Advokat och delägare i advokatfirman Lindahl. Boende i Örebro.

Carl Jan Granqvist, ledamot

Ägare och initiativtagare till Vinkällaren Grappe.

Professor i matkunst vid Stavangers Universitet,

Fil dr HC i måltidskunskap vid Örebro Universitet.

Carl Johan Granqvist, ledamot

Utbildad nationalekonom vid Luleå tekniska universitet samt pågående utbildad i Måltidskunskap och Värdskap vid Restaurang- och hotellhögskolan, Grythyttan, Örebro Universitet
 

Benny Skyttman, adjungerad

VD för Vinkällaren Grappe och utbildad i Måltidskunskap och Värdskap vid Restaurang- och hotellhögskolan, Grythyttan, Örebro Universitet mellan åren 2005-2008. Har sedan år 2006 varit Verksamhetsansvarig för Carl Jan Granqvist förvaltnings AB som äger och förvaltar Vinkällaren Grappe och Saxå Bruk.