Vi står till Din tjänst på Grappe

 Bokning av bord och uttag från Lådförvaringen skickas till info@grappe.se eller 08-661 25 16

 Anders Peteri
Verksamhetsledare (från den 1 mars 2020)
Anders@grappe.se

 

Lena Sundin
Administratör
Lena@grappe.se
08-664 05 14

 

Gustav Kock
Sommelier 
gustav@grappe.se

 

 

 

Niklas Bergqvist
Sommelier 
WSET Diploma in Wines & Spirits
Ansvarig för kurser- samt vinprovningsverksamheten.

Tjänstledig 50% under studier till Masters of Wine  

niklas@grappe.se

 

Markus Målsäter
Sommelier
markus@grappe.se

 

 

Anton Weström                                                        
Sommelier 
anton@grappe.se    

 

            

 

 

 

 

STYRELSEN FÖR VINKÄLLAREN GRAPPE

 Robert Asplund, ordförande

Advokat och delägare i advokatfirman Lindahl. Boende i Örebro.

Carl Jan Granqvist, ledamot

Ägare och initiativtagare till Vinkällaren Grappe.
Professor i matkunst vid Stavangers Universitet,
Fil dr HC i måltidskunskap vid Örebro Universitet.

Christoffer Ribbing, ledamot

Christoffer har en bakgrund med erfarenhet som ansvarig för internationella verkstadsföretag och har bott såväl i Frankrike, Chile som Japan. Idag är Christoffer delägare och konsult inom olika företag samt välgörenhetsorganisationer. Christoffer har ett stort vinintresse och har erfarenhet från vininvesteringar och känner väl till de globala handelsplatserna för vin.

 

Carl Johan Granqvist, ledamot

Utbildad nationalekonom vid Luleå tekniska universitet samt pågående utbildad i Måltidskunskap och Värdskap vid Restaurang- och hotellhögskolan, Grythyttan, Örebro Universitet